• Wskazówki dla Rodziców dzieci 3- letnich

• Droga Mamo! Drogi Tato!

1 września zbliża się wielkimi krokami, a wasze dziecko rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu. To będzie niezwykła chwila również dla Was! Pojawi się wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne i każdy rodzic je przeżywa.

Pamiętajcie nie jesteście sami!

Przygotujcie na ten moment, zarówno dzieci jak i siebie. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo dobra decyzja i nie pozwólcie aby dziecko zauważyło wasz niepokój, czy wahanie.Pozytywne nastawienie i współpraca zaowocuje uśmiechem na twarzy Waszego dziecka.

Najważniejsze, aby w każdym momencie okresu adaptacji zachować spokój.

Wszyscy wiemy, że początek września to czas trudny dla dzieci i dla rodziców. Dla nas też nie jest łatwy, ale jesteśmy na to przygotowani.

Personel przedszkola ma wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje.

Prosimy o odrobinę zaufania i posłuchanie naszych rad,

nawet, jeżeli będzie to dla Państwa trudne :)

Rady dla Rodziców w pierwszych dniach września:

• Daj dziecku czas na spokojne przygotowanie się do wyjścia i rozmowę przed pożegnaniem. Nie poganiaj.

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

• Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim (też po weekendzie). Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze - zwycięża ciekawość przedszkola.

• Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz” (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: „Witaj, myślałam/em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.”

•  Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.

• Kontroluj to, co mówisz do dziecka. Zamiast: „Już możemy wracać do domu”, powiedz: „Teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.

• Zawsze pytaj o wydarzenia w przedszkolu w aspekcie pozytywnym: „co ciekawego dziś robiliście?”, „w co się dziś bawiłeś/łaś? z kim?”, „co dobrego jadłeś/łaś?”, „czy byliście dziś na dworze?”, itp.

• Unikaj pytań: „czy ktoś tobie dziś dokuczał?”, „czy XY cię dziś uderzył?”, „czy ktoś zabierał ci zabawki?” – nawet, jeżeli poprzedniego dnia miało miejsce takie zdarzenie. O tego rodzaju sprawy pytaj wyłącznie nauczycielki, a jeżeli dziecko samo zasygnalizuje taką sytuację, zawsze wyjaśnij to następnego dnia z nauczycielką.

• Pamiętaj: Zawsze żegnaj i witaj swoje dziecko UŚMIECHEM!

Rady dotyczące ubierania dziecka do przedszkola:

• wygodna bluza, bluzka (którą dziecko samo potrafi ściągnąc gdy będzie mu za gorąco)
            • wygodne spodnie najlepiej z gumką  (bo przedszkolak dużo się rusza)
            • Kapcie najlepiej na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy. Ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie  i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości.
            • nakrycie głowy także w okresie letnim
            •  podpisana pościel ( mała poduszka i kołderka), jeżeli dziecko leżakuje

Rodzicu pamietaj taki sam zestaw przygotuj na zmianę!

• OGŁOSZENIE DLA RODZICÓW DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH

Drodzy Rodzice !

Serdecznie zapraszamy dzieci nowo przyjęte

wraz z opiekunem na spotkania adaptacyjne

organizowane w naszym przedszkolu

29.08 - 31.08. 2022 r.

w godzinach od 10.00 - 12.00

Dzieci będą miały możliwość poznania nauczycielek i personelu obsługi, natomiast rodzice konsultacji z nauczycielkami.