• Rozkład dnia dla grup młodszych

Rodzaj zajęć

6:30-8:00

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Inicjowanie rozmów z dziećmi, zabawy dowolne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci.

8:00-8:30

Poranne ćwiczenia gimnastyczne. Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe higieniczne i samoobsługowe w łazience. Nauka mycia rąk, sposobu korzystania z toalety.

8:30 – 9:00

Śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

9:00 – 9:30

Realizacja zajęć edukacyjno – wychowawczych z całą grupą w oparciu o podstawę programową, organizowanie zabaw twórczych, ruchowych zgodnie z tematyką zajęć.

9:30 – 10:00

Swobodne zabawy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

10:00 – 10:15

Przygotowanie do drugiego śniadania. Drugie śniadanie.

10:15 – 11:15

Czynności samoobsługowe przed wyjściem (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinania guzików). Zabawy swobodne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, wycieczki, spacery.

11:15 – 11:30

Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe.

11:30 – 12:00

Obiad. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

12:00 – 12:15

Zabiegi higieniczne, przygotowanie do relaksu – nabywanie umiejętności samoobsługowych związanych ze zdejmowaniem i zakładaniem elementów garderoby.

12:15 – 14:00

Leżakowanie, relaks, słuchanie bajek, muzyki – wyciszenie.

14:00 – 14:15

Czynności przygotowawcze do podwieczorku.

14:15 – 14:30

Podwieczorek.

14:30 – 16:30

Zabawy inspirowane przez dzieci, zabawy edukacyjne, porządkowanie sali, pobyt na powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.

W trosce o optymalny rozwój dzieci zadaniem nauczycieli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych wychowanków oraz dokumentowanie tych obserwacji.