• Rozkład dnia dla grup starszych

Rodzaj zajęć

6:30-8:00

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Inicjowanie rozmów z dziećmi, zabawy dowolne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci.

Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo – stymulującym oraz z dziećmi zdolnymi, zabawy integrujące grupę. Zabawy konstrukcyjne klockami różnego typu.

8:00 – 8:30

Zabawy ruchowe przy muzyce, poranne ćwiczenia gimnastyczne. Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe, higieniczne i samoobsługowe w łazience.

8:30 – 9:00

Śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałość o zdrowie. Eksponowanie pracy dyżurujących dzieci.

9:00 – 9:15

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience, kształtowanie nawyku mycia zębów.

9:15 – 10:00

Realizacja zajęć edukacyjno – wychowawczych z całą grupą w oparciu o podstawę programową, organizowanie zabaw twórczych, ruchowych zgodnie z tematyką zajęć.

10:00-10:30

Swobodne zabawy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

10:30-11:15

Czynności samoobsługowe przed wyjściem (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinanie guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy swobodne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, zabawy tropiące, wycieczki, spacery – poznanie środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola.

11:15-11:30

Przygotowanie do obiadu. Czynności samoobsługowe.

11:30-12:00

Obiad. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole. Pełnienie dyżurów przy posiłkach.

12:00-12:30

Relaks, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej, muzyki poważnej.

12:30-13:00

Praca indywidualna i grupowa z dziećmi, zajęcia rozwijające i stymulujące wszechstronny rozwój dziecka.

13:00-14:00

Pobyt na dworze, zabawy w Sali, zabawy ogólnorozwojowe.

14:00-14:15

Czynności przygotowawcze do podwieczorku.

14:15-14:30

Podwieczorek.

14:30-16:30

Zabawy inspirowane przez dzieci, zabawy edukacyjne, porządkowanie sali, pobyt na powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.

W trosce o optymalny rozwój dzieci zadaniem nauczycieli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych wychowanków oraz dokumentowanie tych obserwacji.